Державна стандартизація поліграфів в Україні

З 20 січня 2017 року, згідно з рішенням національного органу стандартизації ДП "УкрНДНЦ", в Україні набув чинності державний стандарт технічних умов для поліграфів (ДСТУ 8692 : 2016).

Виписка із Національного стандарту

При цьому:

 1. Відповідно до Закону України "Про державні закупівлі" товари, що купуються, повинні відповідати ДСТУ, отже поліграфи, що закуповуються за бюджетні кошти в Україні, починаючи з 20.01.2017 року повинні відповідати ДСТУ 8692 : 2016.
 2. Відповідно до Закону України "Про санкції" поліграфи не належать до переліку товарів, заборонених для публічних закупівель в Україні, включаючи спеціалізоване програмне забезпечення, що застосовується в них.
 3. Згідно з Інструкцією Мін'юсту "Про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень" при проведенні експертиз (експертних досліджень) експертами застосовуються відповідні методи дослідження, методики проведення судових експертиз, а також нормативно-правові акти і нормативні документи (міжнародні, національні та галузеві стандарти, технічні умови, … програмні продукти) та ін.

Положення ДСТУ, що заслуговують на увагу як виробників, так і користувачів:

 1. "Поліграф є багатоканальною контрольно-вимірювальної системою ...", отже в документації виробників поліграфів всі параметри вимірювань повинні бути вказані саме в метричній системі, яка застосовується в Україні. В іншому випадку, відповідно до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" повинна бути проведена перевірка поліграфів в одному зі спеціалізованих калібрувальних центрів національного органу стандартизації України.
 2. "Датчики фізіологічних параметрів, що входять до складу поліграфа, підлягають повірці відповідно до ДСТУ 2708", отже виробники поліграфів повинні дотриматися вимог Національного Стандарту України "Повірка засобів вимірювальної техніки", в тому числі, підтвердити відповідність вимірювальних показників датчиків поліграфа тим, що заявлені виробником (в технічних умовах або в повірочних сертифікатах).
 3. "Міжповірочний інтервал для блоку реєстрації та обробки даних повинен бути не менший 1 року", тобто кожен користувач поліграфа в Україні повинен щорічно проводити перевірку технічних параметрів блоку реєстрації та обробки даних в комплекті з усіма датчиками у виробника або у його повноважного представника (офіційного дилера).
  Примітка: при проведенні судових експертиз із застосуванням поліграфа повірка показників вимірювань на відповідність критеріям, заявленим виробником, повинна проводиться двічі: до і після проведення процедури дослідження (відповідно до нормативів проведення судових експертиз з використанням вимірювального обладнання).
 4. "Комплект датчиків (поліграфа): кілька, але не менше п'яти основних датчиків, серед яких має бути датчик виявлення протидії і додаткові датчики, за допомогою яких реєструють відповідну меті дослідження кількість фізіологічних показників організму людини."

Основні датчики реєструють:

 • динаміку верхньої (грудної) респіраторної активності;
 • динаміку нижньої (діафрагмальної) респіраторної активності;
 • динаміку електро-шкірної активності (фазичну і тоничну складові);
 • динаміку активності периферичного кровообігу (плетизмограму);
 • динаміку рухової активності (тремор тіла).

Слід звернути увагу на реєстраційний канал електро-шкірної активності, в якому обов'язково повинні бути показання тонічної складової - з метою об'єктивного підтвердження оптимальності рівня психо-емоційної напруги респондентів і, відповідно, адекватності їх стану свідомості в ході проведення досліджень. Поліграфологи не є фахівцями в цій галузі, а отже, їх суб'єктивне судження має бути підтверджено показниками вимірювань поліграфа.

 1. "У разі необхідності збереження інформації конфіденційною, секретною або з обмеженим доступом, визначених у ДСТУ 3396.2, повинні бути проведені відповідні роботи і організована система технічного захисту інформації відповідно до ДСТУ 3396.1", отже поліграфи, призначені для проведення досліджень респондентів, які мають доступ до державної, військової, комерційної таємниці, повинні відповідати вимогам Державного Стандарту "Технічний захист інформації" (в тому числі, підтверджені сертифікатом про інформаційну безпеку ПО).

Порівняльний аналіз українського ДСТУ 8692:2016 з американським ASTM E2439

порівняння вимог до поліграфа

Аналіз змісту зводиться до того, що в обох стандартах немає ніяких принципових відмінностей, за винятком того, що в ДСТУ 8692:2016, об'ємом 28 сторінок, всі положення розписані значно детальніше, ніж в ASTM E2439, об'ємом 2 сторінки. Наприклад, в ASTM E2439 зазначено: "Як мінімум, такі вимірювальні прилади повинні одночасно записувати у індивіда показники органів дихання, електрошкірної та серцево-судинної діяльності", а в ДСТУ 8692:2016 те, що представлено цитатою вище в п.4.

Таким чином, в сфері інструментальної детекції брехні із застосуванням поліграфа в Україні почав діяти новий нормативний акт, якого зобов'язані дотримуватися усі поліграфологи, а також інші особи, які отримують послуги або товари на цьому ринку.