Реєстраційні канали поліграфів
Спочатку поставимо кілька запитань, відповіді на які будуть наведені нижче:
- Які реєстраційні канали фізіологічної реактивності обов'язково повинні бути в кожному професійному поліграфі?
- Показання яких датчиків треба обов'язково враховувати в ході прийняття сукупного рішення про рівень фізіологічної реактивності на пред'явлений стимул (питання)?
- Як ранжувати показання реєстраційних каналів за ступенем важливості при аналізі реактограм?
У більшості поліграфів, як правило, застосовується одні і ті ж реєстраційні канали. Для реєстрації кожного виду фізіологічної активності організму людини використовуються відповідні датчики. Розрізняють, так звані, основні й допоміжні датчики. До групи основних датчиків належать ті, що призначені для фіксації фізіологічної активності високого і середнього рівня достовірності. Відповідно, до допоміжних відносяться датчики, що фіксують фізіологічну активність низького рівня.
Датчики, що використовуються в роботі поліграфа
Датчики високого рівня достовірності:
- КГР (шкірно-гальванічної реакції), які фіксують динаміку электрошкірної активності (як опору, так і провідності);
- ПГ (плетизмограми), які фіксують динаміку периферичної серцево-судинної активності (тонус артеріол і частоту серцевих скорочень).
Це зумовлено тим, що динаміка різновидів вищезазначеної фізіологічної активності не підвладна свідомого спотворення, людина не може зусиллями волі в лічені частки секунди змінити процес свого потовиділення або тонус своїх дрібних артеріальних судин.
Датчики середнього рівня достовірності:
- ДХ (дихання), що фіксують динаміку респіраторної активності (застосовуються, як правило, одночасно два датчика - грудного і діафрагмального дихання). У зв'язку з тим, що фізіологія дихальної системи, крім функціонування в режимі автоматизму, підвладна свідомого спотворення глибини і частоти дихання, як на вдиху, так і видиху.
- ТРМ (тремору), які фіксують динаміку рухової активності. Через те, що при фіксованому положенні тіла у ході дослідження психоемоційна напруга може проявлятися як мимовільною (несвідомою) руховою активністю, так і навмисними (усвідомленими) рухами.
Датчики низького рівня вірогідності:
- АРД (артеріального тиску) тому, що при субекстремальному рівні інформаційного стресу, пов'язаному з процедурою дослідження, реактивність магістральних кровоносних судин (артерій), найчастіше, низько інформативна.
- МКФ (мікрофону), які фіксують динаміку акустичної активності. У зв'язку з тим, що респондент, як правило, несвідомо (підсвідомо) варіює гучність та тембр своєї відповіді, але може і свідомо (навмисно) змінювати ці показники.
Наприклад, при різкій і гучній відповіді скорочується діафрагма, через яку проходять артерія і вена. В результаті цього короткочасно порушується гемодинаміка (струм крові), що є причиною додаткової активації фізіологічної реактивності.
Крім цього, виробники доповнюють поліграфи різними додатковими датчиками, що реєструють зміни діаметра зіниці, температуру шкірних покривів, відмінність тонусу артеріол на тілі і голові (згідно феномену Виноградової - Соколова), мікромоторну реактивність (складну зорово - моторну реакцію А.Р.Лурія) і тому подібне.
Однак, при всьому їх розмаїтті, найбільш перспективним вважається датчик, призначений для фіксації динаміки викликаних потенціалів мозку (як фонових хвильових процесів, так і специфіки змін при підтвердженні або приховуванні інформації респондентом). Цей реєстраційний канал нарешті дозволить фіксувати динаміку змін у "причинному факторі" (у психічній активності на пред'явлений стимул). Адже, як відомо, поліграф в його теперішньому втіленні, дозволяє фіксувати лише "фактори наслідку", які проявляються на фізіологічному рівні.