Огляд застосування поліграфів в Україні

Поліграф в Україні застосовується вже понад 25 років. Розвиток його застосування починався аналогічно, як у США та Росії (спочатку в державних відомствах, потім у цивільному секторі).

Після початку війни Росії проти України у 2014 році розвиток поліграфу значно активізувався через постійні та масштабні загрози безпеці країни.

За минулі роки в Україні:

 1. Створено національну школу з навчання застосуванню поліграфу (державні та комерційні курси підготовки спеціалістів);
 2. Розроблено вітчизняний поліграф Rubicon (якість відповідає міжнародним аналогам, апробований у польових умовах у державному та комерційному застосуванні);
 3. Засновані громадські організації: Всеукраїнська асоціація поліграфологів (більше 600 членів) та колегія поліграфологів (близько 100 членів);
 4. Розроблено онлайн систему StimulTest, яка допомагає поліграфологам покращити якість роботи та скоротити час досліджень.
 5. Зареєстровано державний стандарт для поліграфів, з урахуванням якого було впроваджено інструкції щодо застосування поліграфа у більшості державних відомств, а також у судовій системі України (проведення судово-психологічних експертиз).

Умови застосування полиграфів

Для проведення досліджень із застосуванням поліграфу в Україні обов'язково наступне:

 1. У поліграфолога має бути документ про кваліфікацію державного зразка;
 2. Поліграф має відповідати вимогам державного стандарту;
 3. Методики дослідження мають бути достовірними (адаптованими до української специфіки та затверджені професійними спільнотами України).

Специфіка застосування

З 2014 до 2021 року Україна перебувала у стані війни з Росією, що стало однією з головних причин для максимальної активації застосування поліграфу.

Сфери застосування з 2014 по 2021 рік

Як застосовували поліграф з 2014 по 2021 рік

Починаючи з лютого 2022 року війна з Росією перейшла на стадію повномасштабного вторгнення в Україну, що мобілізувало роботу всіх поліграфологів на боротьбу з агресором з метою забезпечення державної безпеки.

Сфери застосування у 2022 році

Що змінилося в 2022 році

Логічною є тенденція змін сфер застосування поліграфа України в період повномасштабної війни з Росією у бік державної безпеки, яка зросла до 75% за участю штатних фахівців, резервістів, а також поліграфологів із цивільної сфери на безоплатній основі.

Популярність полиграфів

Обзор доступного на рынке оборудования
 1. Поліграфи Rubicon виготовляються в Україні з 2014 року. Усі поліграфи купуються користувачами. Сервісні центри в Одесі та Києві. Час ремонту 1-3 доби. Обладнання та програмне забезпечення постійно вдосконалюється. Середня ціна $3500.
 2. Поліграфи Axciton виробляються у США. Понад 90% поліграфів було безкоштовно поставлено за донорськими програмами США. 10% – фактично куплені користувачами. Сервісного центру та ремонту в Україні немає. Обладнання та програмне забезпечення удосконалюється 1 раз на кілька років. Середня ціна $5000.
 3. Поліграфи Lafayette виробляються у США. Усі поліграфи купуються користувачами. Сервісні центр у Києві. Час ремонту 10-30 діб. Обладнання та програмне забезпечення удосконалюється 1 раз на рік. Середня ціна $7000.

Методи досліджень на поліграфі

Огляд методологій
 1. Популярність МВПІ (метод виявлення інформації, що приховується) пов'язана з необхідністю отримання орієнтуючої інформації при розслідуванні злочинів (обставини, умови, факти, докази). Застосовується найчастіше у модифікованому форматі української школи.
 2. МКП (метод контрольних питань / питань порівняння) застосовується традиційно тими фахівцями, які мають поліграфи виробництва США чи Канади. Застосовується зазвичай у класичному форматі американської школи.
 3. МНПП (метод нейтральних та перевірочних питань) зазвичай застосовується як альтернатива МКП для отримання більш якісних результатів за більш короткий час дослідження. Застосовується у модифікованому форматі української школи.

Нові технології для роботи на поліграфі

Будущее технологии
 1. StimulTest розроблено в Україні у 2011 році. Як правило, його застосовують як масовий інструмент для оперативного виявлення груп ризику при великих кількостях підозрюваних. Застосовується державними та комерційними фахівцями.
 2. Профайлінг застосовується в основному при кадровому відборі (скринінгу), а також під час розслідування. Застосовується державними та комерційними фахівцями.
 3. EyeDetect зазвичай застосовується фахівцями, які працюють на поліграфах виробництва США або Канади при середніх групах підозрюваних, а також для забезпечення кадрової безпеки. Застосовується виключно комерційними фахівцями через вразливість збереження державної таємниці.

Інтеграція нових технологій під час роботи з поліграфом

Использование современных технологий
 1. Мозкова активність інтегрована у програмне забезпечення поліграфу Rubicon у вигляді спільної або окремої реєстрації фізіологічної мозкової активності за допомогою нейрогаджета MuseS виробництва Канади. Технологія реалізована як клієнт – серверна програма, облік результатів із застосуванням штучного інтелекту (точність> 85%). Це масовий інструментарій (один фахівець може працювати з 10-30 респондентами без спеціалізованого обладнання). Надійність збереження персональних даних підтверджено сертифікатом інформаційної безпеки.
 2. Штучний інтелект (ШІ) при роботі з поліграфом оптимально застосовувати для якісного розрахунку результатів досліджень. Для досягнення цієї мети найефективніше віддалено розміщувати сервер з ШІ (принцип клієнт – серверної програми). Виробником поліграфів Rubicon вже створено таку програму. Наразі триває збір даних від досвідчених поліграфологів для отримання точності результатів досліджень понад 85%. Надійність збереження персональних даних буде підтверджена сертифікатом інформаційної безпеки.
 3. Зорова активність реалізована у технології EyeDetect за принципом клієнт – серверної програми. Це такий самий персональний інструментарій, як і поліграф (один фахівець одночасно може працювати лише з одним респондентом із обов'язковим застосуванням спеціалізованого обладнання). Надійність збереження персональних даних не підтверджується (виробник не надає вихідного коду для сертифікації).